Živo jako v úle

31.03.2017

Živo jako v úle

Ve středu 29. 3. 2017 si pro druhou třídu paní Mgr. Tereza Pacovská v rámci environmentálního programu Děti na větvi připravila zajímavé povídání o životě včel.
Paní přijela o velké přestávce a vše si v tělocvičně připravila. Program jsme zahájili třetí vyučovací hodinu. Nejprve jsme se seznámili s typy včel žijících v úle (královna matka, trubci a dělnice). Potom jsme si řekli, jak se jmenují jednotlivé části úlu (plodiště, česno, nástavek, medník, víko, leták). Další důležitou věc, kterou jsme si zmínili, byly druhy práce, které samotná včelka dělá, ještě než se z ní stane létavka a začne do úlu nosit 4 základní věci, důležité pro život včel (pyl v podobě rousků, nektar, vodu a propolis). V období, kdy ji nazýváme ještě mladuška, se včelky starají o čistotu v úle, jsou tzv. včelí uklízečky, jejich další náplní je starat se o malé larvičky, dávat jim pít a krmit je. Potom jsou tu včelky stavitelky, které staví mističky, a připravuji postýlky pro nově narozené larvičky.  Když už jsou dostatečně velké, stávají se z nich včelky ochranitelky, strážící poblíž česna, aby jim do domečku nevnikl žádný nezvaný host.
Děti si na takové včeličky zahrály, každý z nich si vyzkoušel práci včelek, nejprve se děti proměnily v malé larvičky, postupně rostly a rostly, až se zakuklily a stala se z nich včela.  Vyzkoušely si práci v úle, i mimo něj. Paní učitelka třídní jim posloužila jako královna. „Kladla larvičky“ do dětmi postavených mističek a zapálila vonnou tyčinku, která měla nahradit mateří látku, kterou královna matka označuje svoje včelky. Každá včelka tak pozná, do kterého úlu patří.
V samotném závěru děti vyplnily křížovku, kde si ověřily znalosti, které během programu nabyly a vytvořily si svíčku z vosku. Dětem se tento program velmi líbil a rády by se zúčastnily i dalšího s podobnou tematikou.

Kateřina Zapletalová

Živo jako v úle Živo jako v úle Živo jako v úle Živo jako v úle Živo jako v úle Živo jako v úle Živo jako v úle Živo jako v úle