Zdravý životní styl a energetika

11.10.2016

Téměř každý z nás je přesvědčen, že ví vše o zdravém stravování i zdravém životním stylu. A také se nám může zdát, že o energii, kterou nám skýtá příroda, se nemůžeme dozvědět nic nového. Ale opak je pravdou a o tom jsme se přesvědčili v pondělí 10. 10. 2016 na besedách, které pro nás připravila Agentura J. L. M., s.r.o. z Prahy.
Paní MUDr. Janovská velmi poutavě a věcně seznamovala žáky 6. – 8. ročníku  s důležitostí pravidelného stravování, skladbou jídelníčku, nutností pohybu a sportováním. Zodpověděla jim otázky proč je obezita nebezpečná už v dětském věku, jak jí předcházet a jak souvisí se zdravou stravou, pitným režimem a pohybem. V závěru si děti jednoduchým testem samy zjistily, jak na tom vlastně jsou.
Pro 8. a 9. ročník byl ještě připraven poutavý program na téma Energie – budoucnost lidstva. Lektor ing. Lukáš Radil, Ph.D. z VUT Brno spolu s panem Tomášem Hejlem z agentury J. L M. žáky seznámili s energetikou v ekonomických, ekologických a sociálních souvislostech. Dozvěděli se, kolik energie potřebujeme, kde ji vzít a za jakou cenu. Žáci se zájmem poslouchali a aktivně hledali sami odpovědi na otázky, zapojovali se do soutěží i průběžné diskuse. Do diskuse se mohli zapojit i po skončení besedy na sociální síti, nabídnuta jim byla fotosoutěž a hlavně vše nové, co získali, mohou využít v učivu zeměpisu a fyziky.
Někomu by se zdálo, že jsme se tento den neučili, ale opak je pravdou. Dozvěděli jsme se plno nového a zamysleli jsme se i nad tím, co můžeme udělat pro své zdraví a také pro životní prostředí i pro budoucí generace.

Mgr. Libuše Balášová, ředitelka školy