30.03.2012

Zdravá pětka

Nadační fond Albert si pro žáky prvního stupně připravil vzdělávací program Zdravá pětka. Název Zdravé pětky se odvíjí od pravidelného stravování pětkrát denně. Děti první až páté třídy se zábavnou formou naučily, co v jídle upřednostňovat a co si naopak často nedopřávat. Na vrcholku potravinářské pyramidy byly sladkosti, které nám všem chutnají, ale zdraví moc neprospívají. Žáci byli rozděleni do skupin po čtyřech a plnili úkoly, za které dostávali pětku – což bylo oproti škole nejlepší ohodnocení. Jedna ze soutěží byla, pomocí chutě poznat o jakou zeleninu či ovoce jde. Také zjistili, rozpuštěním pěti lžiček cukru ve vodě v kelímku, chuť nápojů a množství cukru, které obsahují nejoblíbenější nápoje např. coca-cola. Nakonec se naučili připravit zdravou svačinku –  Bageťáky, kterým žáci dali jméno a vytvořili o nich příběhy. Družstvo s největším počtem pětek vyhrálo. Děti dostaly diplomy a samolepky – odznak. Tato forma výuky se dětem moc líbila a určitě se jim vryla do paměti.

Mgr. Lucie Hladíková