16.12.2016

Vídeň 2016 - vánoční

V pátek 9. 12. 2016 jsme my, žáci 8. a 9. třídy společně s učitelkami a s přáteli školy, jeli do předvánoční Vídně. Vstávali jsme poměrně brzy, jelikož nám v 7 hodin ráno odjížděl autobus. Cesta trvala asi tři hodiny včetně zastávky na benzince. Během jízdy tam i zpět jsme zhlédli tři filmy, pořádně jsme si popovídali a někteří se i trochu prospali. Občas k nám i mluvila naše průvodkyně ohledně historie i současnosti Rakouska. Když jsme byli v cíli, vydali jsme se na procházku historickou částí města. Viděli jsme Hofburg, prošli jsme se po ulici Kärntner Strasse a dorazili na naše první trhy. Tam si většina z nás koupila punč na zahřátí, který se prodával v hrníčku ve tvaru botičky. Neotáleli jsme a výlet pokračoval kolem dómu sv. Štěpána dál přes ulici Graben, která byla moc hezky nazdobená LED světýlky, vločkami a dalšími vánočními vzory. Po čase jsem si já osobně všimla, že toto město opravdu žije, což mi potvrdil počet lidí, závody autíček apod. Byla nám ale trochu zima, tak jsme se šli schovat do tepla a zároveň jsme navštívili budovu Přírodovědného muzea. Dostali jsme od vyučujících hodinový rozchod s podmínkou, že se budeme chovat slušně. A dokonce jsme mohli i fotit exponáty! Bylo to opravdu fajn. Možná by nás mrzelo, že už odcházíme, ale protože nás čekaly naše druhé a také poslední trhy dne, většina byla i ráda. Na trzích jsme měli opět volnost, chodili jsme ve dvojicích. Trhy se od těch našich moc nelišily. Prodávaly se perníčky, punče, ozdoby, bižuterie, čepice i šály, plyšáci, prostě to, co u nás v ČR. Ale to nám nevadilo, jelikož nakupovat bavilo všechny mnohem více než být ve škole a učit se. Z trhů šla dokonce vidět i místní radnice. Než se začalo smrákat, udělali jsme si společnou fotku na náměstí Marie Terezie a poté jsme byli na cestě zpět domů, do České republiky, Olomouce, Hluboček. Sice jsme neviděli Vídeň rozsvícenou, ale i tak to byl hezký zážitek.

Zuzana Kučková, 8. třída