Světový den vody

28.03.2017

Světový den vody

Stalo se vám někdy, že vám bylo oznámeno, že z toho a toho důvodu nepoteče od … do … voda? Co jste udělali? Nachystali jste si ji do zásoby do vany, kýblů, hrnců a tak podobně. A jaké to bylo, když jste se dověděli o přetrvávající poruše? To už pak bylo asi nepříjemné rozhodovat se, kde a jak tu nachystanou vodu použít, aby se jí co nejvíce ušetřilo na to nejdůležitější. A co je pro vás osobně to nejdůležitější? Napít se, uvařit si, umýt si potraviny, z kterých chcete vařit, umýt si zuby, osprchovat se po celodenní namáhavé práci, umýt si ruce po použití toalety, spláchnout, dát napít svému psovi, zalít tu vzácnou rostlinu od přítele … Jak se rozhodnout? A teď si ještě k tomu představte, nemít tu možnost si ty zásoby udělat. Ještě dál – zkuste se vžít do situace, že ta voda nepoteče prostě už nikdy a pro určité množství si sice zajít můžete, ale nejblíž je to 20 km a auto nemáte, dopravní prostředky už nejezdí. Hrůza, že?
Všichni víme, kde to takto v reálu je. Ale myslíte na to denně, pokaždé když někde použijete tu blahodárnou tekutinu? Málokdo si v naší malé zemičce uvědomujeme to obrovské štěstí, že to řešit nemusíme. Ovšem na jak dlouho. Bude to tak napořád? Co třeba loňské extrémně suché léto, dotklo se vás nějakým způsobem?
Proč a jak vodou šetřit připomínáme žákům několikrát ročně během výuky. Nemalým dílem k tomu přispívá i Světový den vody, který se slaví každoročně 22. března. Udržitelnost vodního zdroje je jedním z hlavních cílů mnoha světových organizací a skrz tento den se snaží o masovou osvětu.
V naší škole tento den proběhla již tradiční vědomostní soutěž, v níž se neprověřují jen znalosti žáků z dané oblasti, ale snažíme se skrz ni i o zamyšlení nad problematikou udržitelnosti a ochrany pitné vody, vodních toků i ploch.
Jedním z bodů soutěže bylo např. vysvětlit, proč je pro nás v ČR důležitá ochrana moří a oceánů i přesto, že u nás žádné moře není. Žáci byli nápadití. A co vy? Co vy na to?
Nejúspěšnějšími řešiteli soutěžního protokolu byly dvě skupinky z 8. třídy pod vedením kapitánek Elišky Henklové a Zuzany Kučkové. Všechny výherce si můžete prohlédnout na fotografii. Vítězům ještě jednou gratulujeme a děkujeme za zanícení pro věc. Další poděkování patří také členům našeho školního Ekotýmu z 9. ročníku za pomoc při přípravě nástěnky a celé soutěže.

Mgr. Alexandra Michalcová

Světový den vody Světový den vody