Štrasburk

31.10.2015

Štrasburk

Na konci října letošního roku jsem využila nabízené možnosti zúčastnit se poznávacího zájezdu do Alsaska s povinnou návštěvou parlamentu.
Všechno začalo odjezdem z Olomouce za mlhavého sobotního rána. Přes Kroměříž, Brno a Prahu, kde byla další nástupní místa, jsme překročili hranici v Rozvadově a projížděli Německem. Velká zastávka – spojená s pozdním obědem – nás čekala v Technickém muzeu v Sinsheimu. Protože nebylo dost času na prohlídku, tak jen přes zábradlí jsme si prohlédli francouzský Concord, ruský TU 144, ale taky auta, např. závodní formuli 1 Brazilce Emersona Fittipaldiho.  A pak už jen několik desítek kilometrů – francouzsko-německá hranice – město Štraburk. Po příjezdu k nádraží následovala první procházka středem města.
Další den jsme vyrazili na Alsaskou vinnou stezku – prohlídku měst a městeček. Na jejím začátku to byl Colmar. Při vjezdu do města stojí na kruhovém objezdu socha Svobody, protože její autor se v Colmaru narodil. Pak jsme přejeli do středu města a prošli se starobylým centrem, jemuž vévodí hrázděné domy. Bylo tady plno turistů, spousta z nich u stánků s místním symbolem – čápem. Pak následoval přesun do nedalekého Kaysersbergu, rodiště Alberta Schweitzera. Teologa, hudebníka, filosofa a především lékaře zde připomínají v jemu věnovaném muzeu, zdůrazněna je především jeho činnost lékařská  - postavení nemocnice v Lambaréné v Gabonu. Po procházce středem městečka jsme zamířila i na nedalekou hradní zříceninu. Nádherné výhledy se odkryly do krajiny plné vinic rámované pohořím Vogézy v pozadí. A pak už nás čekala dle průvodců nejkrásnější vesnice Alsaska Riquewihr.  Vesnička se středověkým opevněním, na kopci, s jednou hlavní ulicí, ze které vybíhaly odbočky do jednotlivých stavení a dvorků. Jako všude v Alsasku spousta hrázděných domů. A na konci ulice, na nejvyšším bodě hradní věž. Během cesty vzhůru vesnicí jsme měli možnost ochutnat i místní speciality, např. alsaský perník. V podvečer jsme se přesunuli opět do Štrasburku a prošli další část pamětihodného centra.
Třetí den jsme se probudili do mlhavého rána. Tentokrát tramvaji jsme přejeli do centra, které jsme si prošli za světla. Znovu jsme došli na náměstí Republiky, kde poprvé zazněla francouzská hymna, tehdy jako bojová píseň rýnské armády, či na náměstí Kléber s historickými, většinou hrázděnými domy. Prošli jsme i kolem katedrály Notre Dame, mohutné stavby z červeného pískovce. V poledne jsme vyjeli na asi hodinovou projížďku prosklenou lodí po řece Ill, která obtéká střed města, a pak se vlévá do Rýna, který zde tvoří státní hranici mezi Francií a Německem. Loď nás zavezla až k té části, kde se nacházejí budovy Evropského parlamentu. Po vystoupení z lodi jsme zanedlouho přesedli do autobusu a odjeli do Evropského parlamentu. Zde následovala krátká instruktáž o parlamentu, představení naší europoslankyně, která náš pobyt zaštiťovala, a návštěva jednacího sálu.  Po asi půlhodinovém sledování jednání europoslanců jsme naši návštěvu zakončili slavnostní večeří s paní poslankyní Sehnalovou a odebrali se k domovu.
Všem mohu jen doporučit nádhernou krajinu a města i městečka Alsaska, regionu na hranici Francie a Německa, kde jste mohli v minulých dobách bydlet celý život v jednom domě na jednom místě, a přesto být občany chvíli Francie, chvíli Německa. Proto byl jako symbol sjednocené Evropy zvolen právě Štrasburk.

Mgr. Jarmila Morkesová

Další fotografie

Štrasburk Štrasburk Štrasburk Štrasburk Štrasburk Štrasburk Štrasburk Štrasburk Štrasburk

« zpět

obecné info

školní rok

pro žáky

pro rodiče

Základní škola Hlubočky, okres Olomouc, tel.: 585 359 042 (Ves), 585 359 026 (Dukla – elokované pracoviště), e-mail: zshlubocky@zshlubocky.cz