28.11.2013

Ředitelka Honeywellu v Základní škole Hlubočky

V pondělí 25 listopadu 2013 jsme přivítali v naší škole vzácnou návštěvu. Naše pozvání přijala ředitelka firmy Honeywell paní Dawn Lovely. V jejím doprovodu se objevila paní Soňa Chlumová, se kterou jsme akci domlouvaly, a paní Lucie Košáková, která překládala.
Po přivítání v ředitelně školy se celá suita odebrala do deváté třídy. Paní ředitelka si pro žáky připravila prezentaci, ve které je stručně seznámila se svým životním příběhem. Dověděli se, odkud pochází, kde dříve pracovala a co ji přivedlo do České republiky.
Žáci se seznámili prostřednictvím snímků s městem Seattle a státem Washington. Následovala část věnovaná tradičním americkým svátkům jako jsou Halloween, 4. červenec, Díkůvzdání a Vánoce. Další snímky ilustrovaly americký školský systém, který se od našeho dost liší. Zaujala např. informace, že s cizím jazykem začínají děti docela pozdě – zhruba ve 14 letech.
Závěr prezentace byl věnován tomu, co paní ředitelce jako Američance v Česku chybí a co se jí naopak líbí. Lze pochopit, že jí chybí především rodina, ale také např. jeden druh hamburgru, plody moře, chození po horách (ale upozornili jsme ji, že Jeseníky jsou za rohem) a dovolená na Havaji. Nejvíce se jí líbí české památky, protože v Americe staré stavby např. z období gotiky nebo baroka v podstatě nenajdete. No a zaujala ji i česká kuchyně.
Žákům byl dán prostor na otázky – využili ho minimálně. Měli štěstí, že paní překladatelka jim přeložila vše a tak čest třídy zachraňovali jen 3 chlapci.
Na závěr žáci dostali od firmy Honeywell drobné dárky. Na oplátku předali paní ředitelce a jejímu doprovodu růži a keramický zvonek pro štěstí.
Nakonec jsme společně akci vyhodnotily jako úspěšnou a hodnou pokračování. Snad budou další žáci příště aktivnější.

Mgr. Alena Hájková
Mgr. Jarmila Morkesová