Recyklace hrou aneb Ukliďme si svět

21.01.2015

Recyklace hrou aneb Ukliďme si svět

Třídění odpadů je hitem současnosti. Je nutné k němu vést i žáky, a proto je naše Základní škola Hlubočky už šest let zapojena do Recyklohraní. Jedná se o program organizovaný pod záštitou ministerstva školství, jehož cílem je prohloubit znalosti žáků v oblasti třídění a recyklace odpadů, umožnit jim osobní zkušenost se zpětným odběrem baterií a použitých drobných elektrozařízení. Projekt má formu soutěže – školy během školního roku sbírají body za odevzdané baterie a elektrozařízení a také za odevzdané úkoly.
Protože opakování je matkou moudrosti a není od věci poslechnout si také odborníky, objednali jsme pro naši školu program pro žáky 5. – 9. ročníku.
V pátek 16. ledna přijela zástupkyně společnosti Recyklohraní a postupně se všemi třídami probrala, co to je recyklace, jak třídíme, co třídíme, kam třídíme. Jednotlivé výstupy přizpůsobila věku žáků, ti menší si více hráli, ti starší měli více teorie.
Formou otázek se snažila vydolovat z dětí základní informace, do připravených pytlů a nádob, které byly označeny jako v reálné podobě na ulici, tj. sklo, plast, papír apod., pak děti třídily obrázky, čili prakticky použily své přechozí znalosti. Následně se vše vyhodnotilo a opravily se chybně vhozené položky – např. použitý mastný papír nepatří do papíru, ale do směsného odpadu, tj. popelnice.
Žáci starších ročníků ve skupinkách zpracovávali odpovědi na otázky typu např. Jakým způsobem netřídění odpadu ovlivňuje životní prostředí.
Následovalo vysvětlení rozdílu v pojmech skládka a černá skládka. Páťákům bylo vysvětleno, že černá neznamená ukládání velkých tmavých věcí. Další praktickou ukázkou bylo několik věcí, např. počítač, model pračky, baterie, které lektorka rozložila, a děti určovaly, z čeho je daný předmět vyroben a kde tedy skončí jeho součásti. Poslední část byla věnována materiálům – co se dá z recyklovaných položek vyrobit. Děti se dozvěděly, že papír lze recyklovat až 7krát, popelnice se vyrábějí z plechu, který dostaneme při recyklování baterií.
Každá třída dostala po ukončení programu do třídy krabičku na sběr baterií, tužku vyrobenou z recyklátu a hlavně certifikát o absolvování programu.

Mgr. Jarmila Morkesová

Recyklace hrou aneb Ukliďme si svět Recyklace hrou aneb Ukliďme si svět Recyklace hrou aneb Ukliďme si svět