Pstruží líheň Bělá

04.04.2014

Pstruží líheň Bělá

Dne  21. 3. 2014, na první jarní den, kdy ve škole probíhal "projektový den," mělo možnost pár vybraných žáků z každé třídy navštívit pstruží líheň v Jívové. Počasí bylo velice pěkné, takže se všichni těšili na nevšední zážitek.
V pstruží líhni jsme se měli něco dozvědět o vývoji ryb od samotné jikry. Jakmile jsme došli do areálu, dostali jsme pokyny o tom, jak se kde máme chovat. Průvodce nám pak řekl skoro vše o vývoji ryb a představil jejich různé zástupce: pstruha obecného jezerního, pstruha obecného potočního, pstruha duhového a obecného mořského. Vlastní líheň v budově má kapacitu na líhnutí téměř jednoho milionu jiker.
Hlavní část veškeré produkce ryb slouží k zarybnění rybářských revírů. Ryba se tak dostává do volné přírody. U pstruha obecného je vysazován buď plůdek, nebo jednoroček, pstruh duhový je vysazován až při dosažení hmotnosti cca 0,3 kg a velikosti 25-28 cm. Je to z toho důvodu, aby potravně nekonkuroval  původní populaci pstruha obecného, a sportovní rybáři je mohou lovit prakticky ihned po vysazení.  Vývoj ryb byl vidět v každé fázi od jiker až po samotnou rybu.
Žáci vznesli hodně dotazů ohledně pstruží líhně, jejího vývoje a vývoje ryb. Dozvěděli  jsme se také, že momentálně mají 35-40 tisíc ryb, 80% všech ryb je vypouštěno do volné přírody a že se ryby krmí dle teploty vody.V den, kdy jsme pstruží líheň navštívili, měla voda + 6 stupňů a to stačí je krmit 1x denně. Ale při normální teplotě 16 stupňů se ryby krmí až 2x denně.
V pstruží líhni se všem velice líbilo a byl to skvělý zážitek v rámci projektového dne.

Jan Vlček, žák 9. třídy

Pstruží líheň Bělá Pstruží líheň Bělá