Projektový den Brambory 100 x jinak

15.10.2015

Projektový den Brambory 100 x jinak

Lilek brambor je bez pochyby rostlina, bez které si nikdo z nás už nedokáže život ani představit. Abychom nepřeberné možnosti jejího využití přiblížili i našim nejmenším žáčkům, uspořádali jsme 15. 10. 2015 projektový den Brambory 100 x jinak. V tento den byla pro všechny děti i paní učitelky a vychovatelky hlavním tématem dne brambora. A to pojatá ze všech úhlů pohledu.  Úvod do celého dne obstarala paní učitelka Stloukalová. Přednesla dětem zajímavý výklad o původu brambory i jejího úhlavního nepřítele mandelinky bramborové. Mohli jsme vidět, co vše je možno z brambor vyrobit. Sledovali jsme zdlouhavou cestu brambory z jižní Ameriky až k nám do Evropy. Na obrázku jsme si mohli prohlédnout celou rostlinku a pojmenovat všechny její části. A to nebylo vše! Dokonce jsme se naučili spoustu nových básniček a písniček, v nichž hraje hlavní roli právě naše brambora. Po společném programu v tělocvičně, se žáci odebrali do svých tříd, kde pod vedením své třídní učitelky pracovali na pracovních listech. Pracovalo se s textem o bramboře, různými bludišti, skládačkami, slovními úlohami, a tak dále. Paní učitelka pak každému listy svázala v opravdovou Bramborovou knížku. Jaký by to však byl bramborový den bez bramborových jídel? Děti v každé třídě se tedy pustily do přípravy jiného bramborového pokrmu. Prvňáčci připravili pečené brambory, druháci bramborové placky mazané povidly.  Žáci třetí třídy pekli bramborák na plech a čtvrťáci bramborové lupínky.  Bramborové dopoledne sice skončilo, celý den však pokračoval tvořivými dílnami s rodiči.

Mgr. Barbora Přindišová

Projektový den Brambory 100 x jinak Projektový den Brambory 100 x jinak