14.10.2013

Praha 2013

Dva roky uběhly jako voda a my jsme se znovu vydali na kulturněhistorickou exkurzi do Prahy. Tentokrát jsme zvolili podzimní termín -  2. 10. a neprohloupili jsme. Počasí bylo příjemné a snad i turistů méně, než bývá na jaře.
Putování jsme zahájili už v půl šesté, kdy jsme na nádraží v Hlubočkách nasedli do naší „hlubočské strely“. Cestou jsme posbírali další natěšené jedince a v Olomouci jsme už stáli v plné síle :    28 žáků 9. třídy, 3 žáci 8. třídy a 3 paní učitelky /včetně paní ředitelky/.  Nastupování do Zlínského expresu se neobešel bez problémů. Příliš aktivní paní průvodčí nám přesunula místenky do jiného vagonu, takže řada jedinců, kteří se těšili na soukromí v kupé, projevovala nahlas svoji nespokojenost. Nakonec to ale bylo prima a my těsně před devátou vystoupili na pražském Hlavním nádraží.  Zde nás už čekala paní průvodkyně.
Prohlídku jsme zahájili na Václavském náměstí u sochy svatého Václava. Potom jsme se metrem přesunuli na druhý břeh Vltavy. Tam nás všechny okouzlila valdštejnská zahrada. V podzimním sluníčku vypadala nádherně! Následoval „výstup“ na Hrad po Nových zámeckých schodech. Zde jsme si prošli Zlatou uličku, věž Daliborku, starý královský palác a samozřejmě Chrám svatého Víta. Ze slavnostní výměny stráží jsme díky davům turistů toho moc neviděli. A pak hurá do podhradí – na Malou Stranu. Je sice také krásná, ale mnozí z nás v ní ocenili spíše jedno nejmenované fast- foodové zařízení, kde jsme se náležitě posilnili. Plni nového elánu jsme zavítali na největší pražský ostrov Kampu, kde především děvčata byla okouzlena zpěvem mladého pohledného pouličního muzikanta. Jeho Imagine u Lennonovy zdi je vzala za srdíčko. Karlův most jsme v tom mezinárodním mumraji prošli bez ztráty jediného žáka, což jsme považovali za úspěch. Pak už přes trakt Karolina na Staroměstské náměstí. Cestou jsme potkali naši vynikající herečku, paní Janu Hlaváčovou. Vypadala výborně a s úsměvem se s námi zdravila a prohodila pár milých slov. To byl zážitek především pro paní učitelky.  Pak už následovaly rozchody na Staroměstské a Václavském náměstí. Oba uspokojily kulturní i „shoppující“ dušičky našich žáků.
Den se nachýlil a vlak s valašským jménem Matalík nás odvezl směrem k domovu. Žáci se konečně dočkali svých kupéček a po krátké pauze na olomouckém nádraží byla před námi poslední část putování. Kolem jedenácté jsme do Hluboček dojeli všichni a v pořádku. Dovezli jsme si plno dojmu z krásně prožitého dne v našem hlavním městě Praze.

Mgr. Iva Vítková