Oslavy 70. výročí české školy v Hlubočkách

10.06.2015

Oslavy 70. výročí české školy v Hlubočkách

Rok 2015 je pro Hlubočky nejen rokem 70. výročí konce 2. světové války, ale i 70. výročí zahájení vyučování v českém jazyce v budově školy ve Vsi.
Kdo v pátek ráno 5. června projížděl kolem školní zahrady, mohl být svědkem posledních úprav výzdoby školy k oslavám.
Hlavní program pak začal zhruba v půl páté odpoledne, kdy se vyzdobený, ale současně i vedrem rozpálený školní dvůr zvolna zaplnil návštěvníky. Přišli nejen rodiče současných žáků, ale i sami bývalí žáci, bývalí kolegové a kolegyně, přátelé školy a v první řadě i představitelé obce. Po krátkém vystoupení paní ředitelky Libuše Balášové promluvil i pan starosta Ivo Černík. A pak začala pohádka – doslova a do písmene. Žáci 1. - 4. třídy nacvičili pod vedením paní učitelky Radky Stloukalové a za hudebního doprovodu paní vychovatelky Aleny Žižkové pohádku O Sněhurce. Malí herci ze sebe vydávali to nejlepší, statečně bojovali nejen s textem, zpěvem a pohybem, ale i s úmorným vedrem. Všechno dobře dopadlo, Sněhurka si vzala svého prince a účinkující byli odměněni zaslouženým potleskem.
A program pokračoval na školní zahradě soutěžemi pro děti. Každý malý účastník dostal speciální žákovskou knížku, do které za splněné úkoly dostával barevná razítka. No a za razítka pak byla odměna podle vlastního výběru. A tak děti skákaly v pytli, přenášely vodu, kreslily obličej se zavázanýma očima, skládaly puzzle či poznávaly obrázky.
Od samého začátku nás celým podvečerem provázely hudební hity nejen z dob minulých, ale i hity současné. Hudbu i mluvené slovo měli pevně ve své režii pánové Miroslav Roth a Miroslav Roth junior. A protože bylo teplo a všichni vydávali spoustu energie, bylo třeba ji doplnit. Mohli jste zahnat hlad i žízeň – k dispozici byli na stolech připravené koláčky, u grilu pak grilované maso a samozřejmě nápoje. S cateringem si na výbornou poradili většinou bývalí žáci naší školy, dnes členové FK Hlubočky.
Pro všechny zúčastněné jsme připravili i speciální komentované prohlídky budovy školy. Zájem byl poměrně značný, a to ve všech věkových kategoriích. Ti starší zavzpomínali na to, jak třídy vypadaly, když do nich před mnoha lety chodili, ti nejmladší si zase prohlédli, kam budou za několik let chodit. Kromě vybavení jednotlivých tříd se velkému zájmu těšily především fotografie ze života školy instalované na školních chodbách.
U vstupu si zájemci mohli zakoupit almanach, který škola připravila k letošnímu výročí. Pro ty, kteří nepřišli, je máme k prodeji ve škole.
Podvečer zvolna přecházel v noc, tanečníků na parketu ubývalo, stíny se prodlužovaly a hosté se pomalu rozcházeli. Podle jejich slov, která pronesli při odchodu, se jim ve škole moc líbilo. Počasí nás podrželo, jídla a pití byl dostatek, pobavili se všichni. Slova díků od našich starších spoluobčanů za pozvání nás velice potěšila.
Myslíme, že letošní oslavy byly vydařenou tečkou současného školního roku.
Děkujeme všem, kteří jste tu s námi byli, a těšíme se na další společné akce.

Mgr. Libuše Balášová
Mgr. Jarmila Morkesová

Oslavy 70. výročí české školy v Hlubočkách Oslavy 70. výročí české školy v Hlubočkách Oslavy 70. výročí české školy v Hlubočkách Oslavy 70. výročí české školy v Hlubočkách Oslavy 70. výročí české školy v Hlubočkách Oslavy 70. výročí české školy v Hlubočkách Oslavy 70. výročí české školy v Hlubočkách Oslavy 70. výročí české školy v Hlubočkách