MIkulášování

09.12.2015

MIkulášování

Tradiční Mikulášování, tj. návštěva nebeské družiny u žáků I. stupně ZŠ Hlubočky a Mariánské Údolí, vyšlo tentokrát na pátek 4. prosince.
Žákyně 9. třídy se přesunuly v civilu do budovy na Dukle a tam nastalo velké chystání. Naše andělka to měla celkem jednoduché, protože větší část příprav si mohla udělat už doma – malování, lokny na vlasech. Nejvíce práce čekalo dvě čertice – musely se nejen namaskovat, ale i natupírovat si účes hodný pekla.  A Mikuláška – ta měla situaci s malováním ulehčenou tím, že větší část hlavy jí zakrývaly bílé vousy. Na sebe si dala jen mikulášovskou mitru, „ornát“, do ruky vzala berlu a Knihu hříchů.
A pak to vypuklo – čertice postupně vtrhávaly do jednotlivých tříd, od druháků až po páťáky byli všichni stateční. Jen v první třídě po jejich vstupu pár dětí vyběhlo bleskem k paní učitelce a schovávaly se za ni, kupodivu mezi nimi byl i jeden kluk. A je zajímavé, že mezi těmi, kdo se držely paní učitelky za šos, byla i ta, kterou měl Mikuláš v Knize hříchů.
Všichni zlobivci se vykoupili písničkou, básničkou nebo hádankou. S hádankami občas museli pomoct i spolužáci, jinak by dotyční odletěli s čerticemi do pekla.
V nemikulášovském počasí se všechno úspěšně zvládlo, hodné děti, ale nejen ony, byly odměněny malou sladkostí, a my jsme si tak nenápadně začali uvědomovat, že Vánoce jsou opravdu za dveřmi a Štědrý den tu bude co by dup.

Mgr. Jarmila Morkesová

MIkulášování MIkulášování MIkulášování MIkulášování