Lesní pedagogika

30.10.2015

Lesní pedagogika

O lese učit v lese je motto lesní pedagogiky a nemůže být lepší.  Nemůže být nic lepšího, než si povídat a učit děti něčemu přímo u zdroje.
Nápad a cíle lesní pedagogiky, které nám představila Bc. Romana Klevarová, nás oslovily a zaujaly. Proto jsme využili její nabídky programu pro naše žáky. V úterý 27. 10. jsme se hned ráno sešli s několika lesními pedagogy v Mrsklesech a ve skupinkách, vždy pod vedením jednoho ze speciálně vyškolených lesníků, vyrazili do lesa. Ten se pro nás stal hernou, učebnou a místem relaxace zároveň. Během putování se děti formou her, soutěží a různých úkolů seznámily zejména s tím, jak les funguje, co v něm naleznou, jak co správně pojmenovat a proč je pro nás lidi, zvířata a rostliny důležitý. Náš odborný doprovod nám všem ukázal, jak lze les vnímat všemi smysly, pár jedincům připomněl, proč je důležité chovat se v lese tiše a ohleduplně. Pro mnohé byly také přínosné informace o základních principech hospodaření v lese. Je však nad slunce jasné, že pro některé byl nejpřínosnější ten opečený špekáček do bříška na závěr celého společného pobytu na čerstvém vzduchu. Ale i při opékání na otevřeném ohni se jedlíci něčemu přiučili.
Po společném sdílení dojmů a zážitků jsme nabyli přesvědčení, že během takto stráveného dopoledne byl nejeden z cílů lesní pedagogiky naplněn.

Mgr. Alwxandra Michalcová

Lesní pedagogika Lesní pedagogika Lesní pedagogika