28.04.2016

Hravá věda pro mladší žáky

O tom, že v našem okolí se dá experimentovat s věcmi, které jsou nám běžně dostupné a jsou součástí našeho každodenního života, jsme se mohli přesvědčit při projektu Hravá věda, se kterým nás přijel seznámit fyzik, matematik a autor několika populárně-naučných knih Radek Chajda.
Pro děti si připravil pestrý soubor jednoduchých fyzikálně-chemických pokusů a vynálezů, které děti velmi pobavily a nadchly.
 S využitím plastových lahví jsme mohli pozorovat „tornádo“ nebo „fontánu s tekoucí vodou“ přidáním hadiček a nafukovacího balónku do láhve. Samy děti si vyzkoušely, jak se postupně rozpouští kostka cukru na talíři s vodou nebo odhalily barevné složení některých barev. Praktickou, užitečnou a levnou pomůckou do domácnosti může být „ruční vysavač“, který snadno vyrobíme z plastové krabičky od margarínu. Pan Chajda nám ukázal, že s fénem na vlasy si můžeme vyrobit vlastní upoutávku nebo reklamu. Tento vynález zaujal žáky natolik, že výrobek doma sestrojili, vyzkoušeli a ve škole předvedli ostatním spolužákům.

Mgr. Marie Schusterová