03.06.2016

Honeywell a ZŠ Hlubočky

Již několik let se mluví ve společnosti o tom, že děti nejsou zručné a nejsou kamarádi s kladívkem, šroubovákem, vrtačkou či pilníkem. Málokterý chlapec v současnosti pracuje s tatínkem či dědečkem v dílně, o dívkách ani nemluvě. Jen obyčejné zatlučení hřebíku se může stát malým hororem. Proto jsme byli rádi, že jsme se domluvili prostřednictvím pana starosty s vedením firmy Honeywell v Mariánském Údolí na vzájemné spolupráci.
Prvním krokem bylo poskytnutí základního vybavení školní dílny za více než 20.000 Kč. Pak nadešel druhý – velmi důležitý krok. Dostali jsme nabídku na pomoc při uložení nářadí do pracovních stolů, na které se žáci budou spolupodílet podle svých schopností. Pracovníci firmy Honeywell přijeli k nám do školy, představili firmu žákům 6. ročníku a objasnili jim také principy štíhlé výroby, konkrétně systému 5S, který pomáhá udržet přehledné pracovní prostředí, čistotu nářadí a udržitelnost pořádku na pracovišti, čímž přispívá i ke zvýšení bezpečnosti práce a kvality výroby.
Nakonec nastal krok třetí – praktický – tvorba tzv. Shadow boardu, což je přehledný systém uložení nářadí. Pro žáky to znamenalo praktickou zkušenost v podobě obkreslování, vyřezávání, stříhání, přeměřování a spoustu dalších úkonů, na jejichž konci je přehledně uspořádané nářadí v ponku připravené k použití.
Myslíme, že takto byly obohaceny o zkušenosti obě strany. Dospělí si vyzkoušeli, jaké to je pracovat s dětmi, které občas mají svou hlavu a nedají si poradit, a děti zase zažily výuku vedenou muži - odborníky, protože náš učitelský kolektiv v současné době tvoří ženy a jen jeden asistent pedagoga.
Touto cestou bychom chtěli poděkovat vedení firmy Honeywell, zvláště pak panu generálnímu řediteli Martinu Šebestovi, za to, že nám nejen poskytli vybavení naší školní dílny, ale hlavně za to, že jeho pracovníci k nám za dětmi přišli a s dětmi pracovali. Doufáme, že dobré vzájemné vztahy budou i nadále pokračovat.

Mgr. Libuše Balášová, ředitelka ZŠ Hlubočky