Exkurze v prstruží líhni Bělá

25.03.2014

Exkurze v prstruží líhni Bělá

U příležitosti Mezinárodního dne vody jsme navštívili v pátek 21. 3. 2014 pstruží líheň v Jívové. Vlakem jsme dojeli do Domašova nad Bystřicí a odtud jsme se vydali na asi čtyřkilometrovou procházku k samotné líhni po naučné stezce Údolím Bystřice. Po hodinové cestě krásnou jarní přírodou jsme dorazili do cíle, kde nás čekal pan správce, který žákům přiblížil historii i současnou činnost.
Líheň pstruhů byla založena v roce 1946 v bývalé zemědělské usedlosti poblíž osady Bělá. Hlavním zakladatelem byl Oskar Vinklarčík, který s malou skupinou nadšenců vybudoval moderní rybochovné zařízení. V letech 2006 – 2011 probíhala rekonstrukce a modernizace.
V současné době má líheň kapacitu na líhnutí téměř 1 milionu jiker, a to pstruha obecného a pstruha amerického duhového. Měli jsme možnost vidět celý cyklus líhnutí od jiker až po plůdek. Museli jsme se chovat tiše, protože vyplašené rybky by mohly zahynout.
Ve venkovním areálu jsme obdivovali ladné skoky různě velkých pstruhů při krmení. Pan správce ochotně odpovídal na zvídavé dotazy žáků. Dověděli jsme se, že nyní je v sádkách 35 – 40 tisíc ryb, že na přírůstek 1 kg váhy je potřeba jen 0,5 kg krmiva a ryba je připravena k prodeji za 18 měsíců. U pstruha obecného je vysazován buď plůdek, nebo jednoroček; pstruh duhový je vysazován až při dosažení hmotnosti cca 0,3 kg a velikosti 25 - 28 cm. Je to z toho důvodu, aby potravně nekonkuroval delší dobu původní populaci pstruha obecného, a sportovní rybáři jej pak mohou lovit prakticky ihned po vysazení. K prodeji je však určena jen menší část produkce, většina slouží k vypuštění do volné přírody.
Exkurze se nám moc líbila a díky krásnému počasí jsme si celý výlet užili.

Mgr. Hana Jedličková a kolektiv žáků ZŠ Hlubočky