EKOtým a EKOškola

11.11.2016

EKOtým a EKOškola

Brzy po zahájení letošního školního roku jsme naši školu přihlásili do mezinárodního vzdělávacího programu EKOŠKOLA. Hlavním cílem programu je, aby se převážně žáci pokusili změnit život školy k lepšímu (zejména z ekologického hlediska) a aby ve spolupráci s pedagogy, správními zaměstnanci školy i zástupci rodičovské veřejnosti zlepšili prostředí školy a jejího okolí (viz www.ekoskola.cz).
Prvním a velmi důležitým krokem bylo vytvořit skupinu, jejíž členové by se zasadili o to, aby se tento projekt mohl co nejlépe rozjet a kteří by se postarali o to, aby naše EKOŠKOLA v Hlubočkách fungovala. Naštěstí se v každé třídě našlo hned několik dobrovolníků, kteří dohromady vytvořili 30členný tým se společným cílem.
A protože jedinci takového týmu musí umět mezi sebou komunikovat, spolupracovat a v neposlední řadě by se měli spolu sžít, využili jsme programové nabídky Ekologického centra Sluňákov. Tam nám koordinátoři Ekoškoly pro tuto oblast připravili skvělý tematický den pro seznámení a stmelení kolektivu.
Den D připadl na středu 9. 11. 2016. Do Horky nad Moravou nás dopravil vlak a hned u vchodu budovy Sluňákova nás velmi mile přivítaly a pozvaly dál Kája a Romča. Činnosti probíhaly jak venku, tak vevnitř, někdy bylo nutno zapojit svaly, někdy zase mozky. Mnoho aktivit nás pobavilo, při některých jsme se i něčemu naučili. Báječné bylo, že žáci byli pokaždé vedeni k tomu, aby na všechno přišli sami, aby sami podávali návrhy řešení, některé věci samostatně rozhodovali a organizovali. Pracovníci Sluňákova jim tímto způsobem nastínili, jak by to mělo v takovém ekotýmu fungovat. Mnozí z nich pak přišli na řadu věcí, co a jak udělat, jak věc pojmout a čím vším mohou za sebe přispět.
V druhé části nám vysvětlili sedm kroků, které programem provázejí a které pomáhají naplnit kritéria pro získání mezinárodního titulu. I když nás čeká hodně práce a dlouhá cesta, je titul dosažitelný. Pro ekotým a jeho školu je to taková třešnička na dortu a já za celý ekotým věřím, že si na ní jednou pochutnáme!

Mgr. Alexandra Michalcová

EKOtým a EKOškola EKOtým a EKOškola EKOtým a EKOškola EKOtým a EKOškola EKOtým a EKOškola