Dobrovolně po škole

06.06.2014

Dobrovolně po škole

Tak jsme zase byli po škole – žáci 5., 6. a 9. ročníku společně s pěti vyučujícími. Termín jsme zvolili květnový – pátek 31. Jako obvykle jsme naplánovali především venkovní variantu a doufali jsme, že špekáčky opět opečeme pod širým nebem.
V šest hodin večer se před školou shromáždila skupina asi 35 osob obtěžkaná batohy se spacáky, karimatkami a vidličkami na opékání. Po uložení jídla do lednice se děti vydaly do svých ložnic – dračí sluje a voňavé chýše. Jistě tušíte, kde kdo spal. V ony místnosti se proměnily třídy ve 2. patře naší budovy ve Vsi.
Následovala sportovní část – soutěže pro tříčlenná družstva na školním dvoře. Vše zorganizovali a zajišťovali deváťáci. Mohli jste si vyzkoušet slalom s florbalovým míčkem a hokejkou, basketbalový dribling, slalom s pálkou a míčkem na líný tenis, točení obručí kolem pasu a v neposlední řadě skákání přes švihadlo na čas. To by člověk nevěřil, jako dlouhá může být jedna minuta. Potvrzuje to má vlastní zkušenost, protože sportovního klání se zúčastnilo i družstvo vyučujících. Po vyhlášení výsledků si pak pětka proti šestce zahrála vybíjenou.
Mezitím už devítka chystala oheň, aby se se setměním mohlo začít opékat. Po této svérázné večeři jsme se všichni přesunuli do budovy školy, která se pro tuto chvíli celá změnila. Chodby a schody osvětlovaly jen čajové svíčky a noční stezka mohla začít. V šatně se shromáždili ti mladší – páťáci a šesťáci, deváťáci totiž dospělým pomáhali s organizací celé akce. Soutěžící se rozlosovali do skupin a začali procházet spoře osvětlené přízemí a 1. patro školy. V šesti místnostech pak plnili různé úkoly – hádali písničky z pohádek a hlášky z filmů, tvořili mumii ze svého spolužáka pomocí role toaletního papíru, prokazovali dobrý hmat a čich, případně sestavovali rozstříhaný obrázek. Výsledky jim byly zaznačeny do karty a po ukončení všichni netrpělivě čekali na vyhodnocení.
Toho se dočkali společně s vyhlášením poslední soutěže pro dobrovolníky – pyžamové show. Za zvuků reprodukované hudby odvážlivci v pyžamových úborech předstoupili před porotu – pět děvčat z devítky, aby předvedli své taneční kreace. Vyhráli všichni, kdo našli odvahu se předvést.
No a pak už následovala jen večerní, tedy spíše noční hygiena, a protože čas se přehoupl přes půlnoc, byla vyhlášena večerka. Že někteří ještě dlouho breptali a sdělovali si dojmy, k této akci prostě patří. Jaksi se nepočítá s tím, že byste se nějak perfektně vyspali.
Ráno měl být budíček v sedm hodin, ale už od šesti se ospalé postavy trousily na ranní hygienu. Tak se rychle připravila snídaně podle toho, co si kdo objednal (i perník děvčata z devítka napekla), uklidilo se a následoval rozchod domů.
Zeptali jsme se těch nejmladších – páťáků, jak se jim akce líbila. Podle toho, co nám napsali, se dobře bavili a už se těší na další Dobrovolně po škole.

Mgr. Jarmila Morkesová

Dobrovolně po škole Dobrovolně po škole