Divadlo hudby – Sedm světel

31.10.2014

Pravidelně každý rok v měsíci říjnu naši nejstarší žáci využívají nabídku pořadu Divadla hudby v rámci Dnů židovské kultury. V pátek 24. října 2014 zhlédli dokumentární film Olgy Sommerové Sedm světel, který je věnován památce obětí holocaustu. Sedm židovských žen nás zavádí ve svých příbězích do Terezína, Osvětimi a Bergen- Belsenu, kde se do jejich paměti otiskly obrazy krutého vyvražďování židovského obyvatelstva. Vzpomínají také na partyzány a odboj, do něhož se aktivně zapojily, aby tak prospěly svým blízkým a vlasti. Každá z nich se svěřuje se svým „ návodem“ na přežití nacistického režimu. Síla výpovědi je ještě větší, když upozorňují na nebezpečné chování současníků, kteří se veřejně hlásí k myšlenkám nacismu a nacionalismu. Než zemře nejmladší z nich, naléhavé svědectví a poselství musí zůstat uchováno. Děti se zatajeným dechem vyslechly silné životní příběhy, například Alice Herz – Sommerové, která byla považována za nejdéle žijícího člověka, který přežil holocaust. Tato statečná žena, které se říkalo Pianistka z Terezína však 23. 2. 2014 ve věku 110 let zemřela. Dojemným příběhem je také osud naší přední cembalistky Zuzany Růžičkové, která hrůzy holocaustu prožila.

Mgr. Alena Hájková