Den dětí na Dukle

05.06.2017

Den dětí na Dukle

Mezinárodní den dětí se slaví každoročně 1. června. Při této příležitosti jsou připravovány dětem různé zábavné akce, hry nebo soutěže. I dětem z Hluboček-Dukly a Mariánského Údolí byl v pátek 2. června připraven bohatý program.
V 8 hodin se děti 1. – 3. ročníku sešly ve škole a všichni společně jsme vyrazili na nový výcvikový polygon hasičů na Orátě, kde už na nás čekali zástupci jednotlivých složek integrovaného záchranného systému, které spolupracují při záchranných pracích – vojáci, obecní policie, záchranná služba a dobrovolní hasiči. Ještě počkat na kamarády z Mariánského Údolí a zábava mohla začít! Nejprve se nám každá ze složek představila a předvedla nám ukázku ze své činnosti. Vojáci nám předvedli ukázky bojové techniky, záchranná služba a policie zase sílu svých houkaček. Nám se však nejvíce líbila ukázka dobrovolných hasičů, kde jsme mohli vidět v akci naše spolužáky z 2. a 3. třídy. Předvedli nám moderní hasicí techniku při improvizovaném zásahu likvidace požáru. Hlasitě jsme je povzbuzovali, aby se jim vše povedlo správně a hlavně rychle. Poté už následovaly soutěže mezi dětmi z Hluboček – Dukly a Mariánského Údolí. Vybraní žáci z jednotlivých ročníků soutěžili v přetahování na laně. V tom se jako větší siláci ukázaly děti z Dukly. Zdá se, že tento den vydatněji posnídaly. Poté jsme vybrali největší rychlíky, kteří po jednom běželi po vyznačené trase, a jejich maximální rychlost byla zaznamenána pravým policejním radarem. Naštěstí nikdo nedostal pokutu za překročení povolené rychlosti. Po soutěžích následoval volný program, kdy jsme procházeli jednotlivá stanoviště a zkoušeli, co tato důležitá povolání vyžadují. Mohli jsme si vyzkoušet, jak se míří ze zbraně, maskování vojenského odstřelovače, chvaty a kopy, které se učí vojáci, také jsme si mohli nasadit hasičskou výstroj, zkusit si, jak se dýchá z kyslíkové bomby, posadit se do policejního auta a vyzkoušet policejní vysílačky, nasadit si policejní pouta nebo se podívat na nástroje, které se používají pro odchyt zatoulaných psů.  Zkrátka každý z nás se na chvíli mohl stát vojákem, policistou, záchranářem nebo hasičem. O zábavu tedy nebyla nouze.
Moc nás mrzelo, že dopoledne není delší a že se budeme muset rozloučit. Obohaceni o nové zážitky a unaveni z vyčerpávajícího tropického počasí jsme se vydali zpět ke školám. Už teď se ale těšíme na příští Den dětí a také na to, jak jej oslavíme. Protože přece všichni známe přísloví – Kdo si hraje – nezlobí.

Mgr. Jana Slaninová

Den dětí na Dukle Den dětí na Dukle Den dětí na Dukle Den dětí na Dukle Den dětí na Dukle