Den dětí

05.06.2013

Den dětí

Dne 31. května se Základní škola Hlubočky účastnila akce pořádané ke Dni dětí Obecním úřadem Hlubočky. V 7 hodin 20 minut byl sraz u školy. Počasí nám ze začátku spíše nepřálo, ale naštěstí se potom vyjasnilo. Po 8. hodině jsme dorazili do vojenského útvaru Přáslavice. Nejprve si nás vyzvedl velitel útvaru a s ním jsme šli do budovy PDA (posádkového domu armády). Odehrávalo se zde  přivítání a přednáška, která se týkala vojenské techniky, jejího rozdělení a rozdílnosti mezi výbavou. Následně jsme se přesunuli ven, kde byla technika rozestavena a byla volně přístupna k prohlédnutí. Mohli jsme vidět např.: tank T 72 M4-CZ, BVP - bojové vozidlo pěchoty, BVP - provedení zdravotnické, BVP - provedení spojařské, opancéřované vozidlo IVECO vybavené kulometem ráže 12,7 mm. Dále nás zaujali zbraně, zblízka jsme si mohli prohlédnout  RPG, kulomet UK-L vzor 58, pistoli Phantom vzor 75, odstřelovací pušku Dragunov a rychlopalnou pušku Bren. Ukázali nám  vojenské simulátory tanku, které sloužili ke koordinaci práce posádky. Odvážnější jedinci si je i vyzkoušeli. Simulátor se skládá ze tří kabinek. První kabinka je velitelská, druhá řidičská a  třetí střelecká. V každé kabince je zabudována obrazovka a ovládací panel. V kabině řidiče je promítán terén. Velitel koordinuje střelcovu a řidičovu činnost, vydává příkazy a povely ke způsobu zničení protivníka,  který se ukazuje na obrazovce a pomáhá opravovat střelbu.
Nejvíce na mne zapůsobily ruční zbraně, škoda jen, že jsme nemohli na střelnici, abychom je mohli vyzkoušet.
Vystavená technika byla prezentována v autoparku vojenské techniky, který je nepřetržitě hlídán dozorčí službou. Celý dvorek byl pokryt žulovými kostkami, které odolají i častým přejezdům tanku. Myslím, že se Den dětí všem líbil.

Ondřej Klapka, 9.třída

Den dětí Den dětí Den dětí Den dětí