Čištění Bystřičky 2015

07.05.2015

Čištění  Bystřičky 2015

Základní úklid v obci zajišťují samozřejmě pracovníci obecního úřadu s vydatnou pomocí pracovníků veřejně prospěšných prací, a to po celý rok. Úklid sněhu, trávy, čištění obecních komunikací a chodníků je jejich „denním chlebem“. Avšak příchod jara odkrývá různé nepořádky, které dříve zakryla tráva či peřina sněhu, a to zvláště dále od komunikací.
Proto jsme již před několika lety přivítali, když se do čištění obce zapojili žáci Základní školy v Hlubočkách v rámci své ekologické výuky v rámci společné akce mikroregionu Bystřička. Tato je zaměřena na vyčištění toku a břehů Bystřičky a spolupracujeme na ní s Velkou Bystřicí a Bystrovany, ale zapojují se i další obce. Povodí Moravy, jež je správcem toků v naší obci, nás vybavilo pracovními rukavicemi a sběrovými pytli, obec se zase postarala o odvoz sesbíraných odpadků na skládku a oplatky pro každého účastníka. Paní učitelky na závěr vyhodnotily nejlepší sběrače odpadků, kteří získali tričko mikroregionu Bystřička.
Žáky všech ročníků rozdělila zástupkyně ředitelky ZŠ do mnoha skupin, které si pokryly území obce od Mariánského Údolí až po konec Dukly. Hlavní směr po toku Bystřičky byl zachován. Na něm pracovaly největší děti společně s hasiči a obecní policií, menší děti potom čistily ostatní plochy, zejména sídliště v Mariánském Údolí i na Dukle, protože přece jenom naše škola má těchto „sběračů“ větší počet nejen pro místní vodní toky. Do oběda se tak ve čtvrtek 30. 4. objevily po celé obci pytle naplněné nejrůznějším harampádím, jež jsou naši spoluobčané i návštěvníci schopni pohodit po obci namísto toho, aby ho vyhodili do popelnic a kontejnerů.
Děkujeme tímto zejména Základní škole v Hlubočkách - jejím žákům a učitelkám, hasičům i obecní policii za užitečnou brigádu, která pomohla vyčistit obec od odpadků. Domnívali jsme se, že vzhledem k tomu, že se akci opakuje již několik let, bude množství odpadků klesat, ale bohužel tomu tak není. Tuto užitečnou akci budeme určitě pořádat i v příštích letech. Na všech obyvatelích i návštěvnících obce ale je, aby naši malí pomocníci měli co nejméně práce.

Ing. Antonín Plíska, místostarosta

Čištění  Bystřičky 2015