Částečné zatmění Slunce nad Hlubočkami

24.03.2015

Částečné zatmění Slunce nad Hlubočkami

Zatmění Slunce je jedním z nejzajímavějších fyzikálních jevů, které můžeme vidět na obloze. Protože na našem území k němu nedochází moc často, využili jsme jedinečnou příležitost sledovat tento jev v pátek 20. 3. 2015.
Žáci 5. – 9. ročníku se po deváté hodině shromáždili na školní zahradě. Ke sledování použili speciální brýle nebo přinesené filtry do svařovacích brýlí. Slunečné počasí a obloha bez mráčků přispěly k úžasnému zážitku pozorovat zastínění ¾ plochy slunečního kotouče, ke kterému došlo v 10.45 hodin. Někteří žáci se jej pokusili vyfotit, což nebylo vůbec jednoduché. Zatmění jsme také promítali pomocí dalekohledu na bílou plochu, takže se nám naskytl zajímavý obraz.
Pozorování se všem líbilo, děti si vzájemně půjčovaly speciální brýle a filtry a sledovaly, jak zatmění postupuje. Ohodnotily i doprovodné jevy – např. se jim zdálo, že utichli ptáci a lehce se ochladilo. Další takový úkaz budeme moci sledovat až v roce 2026.

Mgr. Hana Jedličková