Částečné zatmění Slunce

14.06.2021

Částečné zatmění Slunce

Dne 10. 6. 2012 probíhal normální den, až na jeden docela vzácný jev – zatmění Slunce, při kterém Měsíc vstoupil do cesty slunečním paprskům. K zatmění Slunce dochází tehdy, když Měsíc, který je ve fázi novu, prochází mezi Sluncem a Zemí, přičemž Měsíc úplně nebo částečně zakryje pozemskému pozorovateli výhled na sluneční kotouč. Měsíc tohoto dne zakrýval asi 17 % Slunce.
V poslední vyučovací hodině jsme se vybavili speciálními brýlemi z hvězdárny, díky kterým je možné dívat se přímo na Slunce, a vyrazili jsme na školní zahradu. S velkým nadšením jsme všichni pozorovali toto překrásné nebeské divadlo. Zároveň jsme si uvědomili, že jsme nedílnou součástí obrovského vesmíru, nad kterým mnohdy rozum stojí.
Tento nevšední zážitek se nám velmi líbil.

Martin Černý a Mgr. Martina Stehlíková, 5. třída

Částečné zatmění Slunce Částečné zatmění Slunce