72 hodin

08.10.2015

72 hodin

Naše škola spoustu let čistí každé jaro okolí břehů řeky Bystřičky, která protéká v blízkosti školy. Řekli jsme si, že i okolní les by si zasloužil trochu naší ,,péče". Proto jsme se rozhodli, že v rámci celorepublikového projektu 72 hodin vyčistíme ke škole přilehlý úsek lesa, jímž někteří žáci chodí do školy a ze školy. Tuto část lesa využíváme také pro přírodopisné, zeměpisné vycházky, v hodinách tělesné výchovy či během pochodových cvičení.
Akce 72 hodin, která byla realizována v průběhu dnů 8. – 11. 10., je dobrovolnický projekt, jenž probíhá již 4. rokem. Slouží jako vhodná příležitost udělat něco (pro přírodu, okolí), na co se chystáte delší dobu, ale nedokážete se rozhoupat. Když víte, že se s vámi do něčeho podobného pouští dalších skoro 30 000 dobrovolníků z celé republiky, tak se do toho prostě pustíte taky. Alespoň u nás to tak bylo.
Náš projekt jsme pojmenovali „Do školy skrz čistý les“ a naplánovali ho na čtvrtek 8. října hned ze startu 72 hodin. I přes nepřízeň počasí jsme se se všemi žáky 5. ročníku do toho dali a ,,našemu" lesu jsme ulehčili o tři velké pytle odpadků. Někteří se vrhali za každým odpadkem i do nebezpečných koutů lesa. Až tak obětavě plnili svůj úkol. Naštěstí i přes tuto horlivost se nikomu nic nestalo, les pookřál a za odměnu nám ukázal jednoho ze svých mimořádných obyvatel. Nejen pro něj jsme náš projekt rádi realizovali. Děti viděly, že stačí málo a mohou společně změnit to, co se jim nelíbí. Myslím, že se také trochu naučili spolupracovat a o něco víc vnímat své okolí. Příště zas! A našim malým dobrovolníkům patří velký dík.

Mgr. Alexandra Michalcová

72 hodin 72 hodin 72 hodin