Ukliď(me) Česko! aneb Ekotým uklízí vše, co mu přijde do cesty

Ukliď(me) Česko! aneb Ekotým uklízí vše, co mu přijde do cesty

Stalo se vám někdy, že jste se cítili totálně beznadějně nebo že jste po určité době nějaké činnosti zjistili, že je to poněkud zoufalé snažení? Ano? Pak víte, jak jsme se cítili v úterý 18. dubna my – členové Ekotýmu a další dobrovolnice z 8. třídy. Ten den jsme vyrazili v rámci akce Ukliď(me) Česko vysbírat odpadky a nepořádek z pěšiny nad školkou v Mariánském Údolí. Ptáte se možná, proč zrovna tam? Děti měly za úkol sami vybrat místo úklidu a některé jsou velmi vnímavé ke svému okolí a všimly si, že v těch místech to není úplně to pravé ořechové. Ale netušili jsme, jak velká bída to je. Ze začátku jsme si dokonce naivně mysleli, že za ty tři hodiny stihneme ve 23 lidech uklidit odpadky ještě z další lokality. Jak moc jsme se mýlili! Kdybychom tam strávili týden, tak veškerý odpad nanošený za x let (tipuju minimálně 20 let) bychom nezvládli odklidit ani z poloviny. V jednu chvíli jsme tam skoro všichni stáli a beznadějně koukali jeden na druhého.
V místě tak blízkém školce, kde by se mohly děti procházet po lesíku a hrát hry v přírodě, vznikla za tu dobu obrovská černá skládka v několika vrstvách. Při našem velkém počátečním zapálení jsme v jednom místě zakrytém listím vydolovali celé vybavení staré koupelny. Od záchodového sedátka, přes odpadní roury, obklady, nočníku až po nevypotřebované léky, o kterých i děti z prvního stupně vědí, že patří zpět do lékárny a ne jen tak ven do křoví. Postupně jsme odkrývali další a další místa, až jsme pochopili, že se pohybujeme po dosti velké skládce odpadů všeho druhů. Z listí tam ční ostré kusy železa, povalují se desítky skleněných lahví, nespočet plastových předmětů, ze země čouhají nebezpečné dráty, do kterých by se zamotal kdokoli, třeba váš pes při venčení (nebo už tam radši nechodíte?) nebo děti ze školky, které nic netušící učitelka vzala na procházku. Na každém kroku číhá nějaká nástraha, ale protože je zde listnatý porost, vše vždy pokryje vrstva listí, takže vše vypadá nevinně – vlastně tak, jak jsme to ze začátku viděli i my. Sem tam nějaký odpadek, ale pravda je zoufale jiná. Někdy tomu pomohou sami tvůrci. Pro jistotu totiž dají pod odpad nepropustný igelit a vše pak zase překryjí kobercem. Asi aby se odpadkům nic nestalo. Nebo možná mají lepší pocit, že tím igelitem ten odpad od půdy odizolovali a že je to tak vlastně v pořádku!?! No nejsou šikovní?
Díky této akci a serveru www.zmapujto.cz jsme mohli fotografie z této hrůzostrašné lokality poslat na patřičná místa a uvidíme, snad se začne něco dít. Budeme minimálně doufat.
A jaké byly dojmy těch, kterým okolní životní prostředí není lhostejné a kteří se nebojí zašpinit si ruce a udělat něco, co by ostatní nazvali zbytečným a taky nespravedlivým? Tady jsou:
Marťa: „…to mohli udělat jen lidi – prasata!…“
Zuzka: „…nestačí to, musí se ta akce několikrát zopakovat a měli by se zapojit všichni z obce nejen škola… a příště s lopatami!“
Eliška: „Byl to dobrý pocit, že dělám něco pro přírodu a své okolí… ale zároveň je strašné, že jsme tolik makali a udělal se tak malý kousek…“
Kačka: „…hrozné, že to bylo v tolika vrstvách!“
Kája: „Kdo něco takového může dělat? Mě by to vůbec nenapadlo!?!“
Musím podotknout, že některé okamžité pocity a poznámky nelze otisknout. Ale snad se dokážete vcítit a příště se připojíte. Je strašně jednoduché říct, co já sám s tím zmůžu? A ještě jednodušší je mít postoj – já jsem to tam nevyhodil, proč bych to měl po někom uklízet? Okecáváním nic nezměníme. Tak si to přeberte, jak chcete. Naši dobrovolníci si zaslouží ten největší dík a metál k tomu! A já jsem ráda, že se jich v každé třídě pár našlo a že není ještě vše ztraceno, když se i mezi tak mladými lidmi najdou takové charaktery.

Mgr. Alexandra Michalcová

Ukliď(me) Česko! aneb Ekotým uklízí vše, co mu přijde do cesty Ukliď(me) Česko! aneb Ekotým uklízí vše, co mu přijde do cesty Ukliď(me) Česko! aneb Ekotým uklízí vše, co mu přijde do cesty Ukliď(me) Česko! aneb Ekotým uklízí vše, co mu přijde do cesty