Pilotní testování gramotnosti žáku

15.12.2011

Pilotní testování gramotnosti žáku

Pilotní testování žáků 5. a 9. tříd základních škol bylo prováděno na vybraných školách ve dnech 13. a 14. prosince 2011.
V Olomouckém kraji bylo vytipováno 10 škol a zúčastnilo se ho pouze 7 vybraných. A mezi ně byla na základě rozhodnutí Ministerstva školství vybrána i naše škola. Testování u nás se zúčastnilo celkem 40 žáků 5. a 9. ročníku.
Cílem plošného testování bylo poskytnout žákům, učitelům a managementu škol zpětnou vazbu o dosaženém pokroku v jejich vzdělávacím procesu. Výsledky budou sloužit k hodnocení efektivity vzdělávací soustavy a také účinnosti zásahů do vzdělávacího systému.
Při tomto testování se pouze ověřily možnosti a rizika testování provedeného elektronicky včetně s tím související logistiky tak, aby možná zásadní zjištění mohla být aplikována v dalším vývoji aplikace a celého systému. Dále se ověřovala základní funkčnost testovací aplikace v různorodém prostředí škol včetně reakce žáků a učitelů.
Pilot obsahoval testy z matematiky, českého a anglického jazyka respektující znalosti a dovednosti, jejichž dosažení se předpokládá u žáků v 5. a 9. ročníku. Vzhledem k časovému harmonogramu celého projektu testové úlohy zatím nebyly plně v souladu se systémem standardů vyvíjených MŠMT, což ani není předpokladem pilotního ověření.
Vyhodnocení testů celostátně je na stránkách České školní inspekce, školy dostanou výsledky svých žáků začátkem roku 2012.