Škola a záchranná služba

16.05.2016

Škola a záchranná služba

Ve čtvrtek 12. května se žáci 1. – 4. třídy Základní školy Hlubočky zúčastnili zahájení vernisáže obrázků na téma „Jak vidím záchranku“, která proběhla v rámci mezinárodní konference 11. Olomouckých dnů urgentní medicíny, kterou pořádala Zdravotnická záchranná služba Olomouckého kraje.
Děti namalovaly 56 opravdu povedených obrázků, mezi nimiž nechyběly sanitní vozy, vrtulník a i náš člen posádek: Kryštůfek záchranář, který je určen dětem, potřebující pomoc záchranné služby a stává se tak jejich kamarádem.
Jak vše začalo? Začátkem roku jsem oslovil vedení Základní školy Hlubočky, zda by děti nechtěly pro Zdravotnickou záchrannou službu Olomouckého kraje namalovat obrázky se záchranářskou tématikou. Na tuto myšlenku mě přivedl můj syn Michal, který je žákem 1. třídy a sám začal malovat sanitky a vrtulník po návštěvě základny Zdravotnické záchranné služby v Olomouci.
Vzhledem k touze dětí poznat blíže práci záchranářů a jejich techniku, se tento nápad setkal s nečekaným zájmem, jak ze strany pedagogů, tak dětí. V rámci školní družiny tak během jediného týdne vznikly opravdu povedené kresby, které byly poslány záchrance a protože byly opravdu povedené, byla dětem nabídnuta možnost své kresby prezentovat i na veřejnosti.
Vernisáž slavnostně zahájil úvodním slovem ředitel Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje Petr Hubáček, společně s 1. náměstkem hejtmana Olomouckého kraje Michaelem Fischerem a ředitelkou Základní školy Hlubočky Libuší Balášovou.
Petr Hubáček neskrýval nadšení a poděkoval dětem za obrázky. Stejně tak i Michael Fischer, který položil v závěru své řeči dětem otázku: „Až vyrostete, kdo chcete pracovat u záchranky?“ Odpovědí mu byl les zvednutých rukou.
Děti si pro hosty připravily překvapení ve formě říkanek se záchranářskou tématikou a vyvrcholením bylo společné vystoupení šedesáti dětí, které vytvořilo nádhernou slovy nepopsatelnou atmosféru při písničce „Polámal se mraveneček“, kdy z hloučku dětí vyběhl doktor, sestřička a mraveneček. Mnozí diváci neskrývali své dojetí, když se zvučné rytmy nesly atriem Regionálního centra Olomouc.
Všichni si následně společně s dětmi prohlédli vystavené kresby. Samozřejmě nechyběla ani společná fotka dětí s představiteli Olomouckého kraje a Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje. Ředitel krajské záchranky pozval všechny děti 1. stupně Základní školy Hlubočky v červnu na leteckou základnu v Neředíně, kde si pro ně záchranáři připravili celodenní naučně-vzdělávací program „Medvídek záchranář“.
Po půl hodině vyšly děti před Regionální centrum Olomouc, kam přijely dva sanitní vozy s posádkou. Děti nejprve s menším ostychem přistupovaly k sanitkám. Přítomní záchranáři se dětem ihned věnovali a odpovídali na různé dotazy zvídavých dětí, včetně ukázek vybavení. Při odjezdu sanitních vozů všech šedesát dětí mávalo záchranářům a ti jim na oplátku zahoukali s blikajícími majáky.
Závěrem děkuji všem učitelkám a vychovatelkám 1. stupně Základní školy Hlubočky, které se na vytvoření tak úžasného vystoupení podílely.

Michal Slánský

Škola a záchranná služba Škola a záchranná služba Škola a záchranná služba Škola a záchranná služba Škola a záchranná služba Škola a záchranná služba Škola a záchranná služba