Obři oceánů

23.09.2016

Za těmi největšími zástupci moří a oceánů jsme se s žáky 7. a 8. třídy vydali v rámci přírodopisu do obchodního centra v Olomouci. Výstavu jsme 21. září stihli jen tak tak – 3 dny před jejím ukončením.
Jako první nás přivítal vorvaň – největší ozubený kytovec na Zemi. Sice nebyl největší, nebyl v životní velikosti stejně jako většina ostatních vystavených druhů paryb a kytovců, ale nevadilo to. Všichni jsme si tak mohli živočichy prohlédnout pěkně z blízka, což fotografie takovýchto obrů neumožňují. Většinou se snímky pořizují z velké dálky a to pak detaily bohužel nejsou vidět. Někdy nemáte ani šanci poznat, kde má tvor hlavu a kde ocas. Nyní jsme si to vynahradili. Po vorvaňovi (a ne, opravdu tam neležel jako vyvržený vorvaň) následovala „tour de Šantovka“, jelikož exponáty byly rozmístěny po všech patrech a koutech. Prochodili jsme obchodní centrum křížem krážem a po cestě jsme se, díky naší průvodkyni, dověděli mnoho zajímavostí o plejtvákovi, běluze, kosatce, krakatici, kladivounovi, narazili jsme i na žraloka bílého, mantu, delfína, narvala a pár potápěčů. U každé plastiky stála i obrazovka, kde se daný druh dal pozorovat ve svém přirozeném prostředí.
Na závěr nám bylo umožněno poslechnout si zvuky některých vystavených exemplářů a někteří žáci měli dokonce štěstí a mohli se s nimi i potápět. Sice jen virtuálně, ale věřím, že to přesto bylo pro mnohé velké dobrodružství.

Mgr. Alexandra Michalcová