Lesní pedagogika

06.03.2017

Lesní pedagogika

I když je únor poměrně chladným měsícem, je možné v jeho průběhu vykonávat celou řadu zajímavých aktivit. No a jak už bývá na naší škole zvykem, vyučující a ani žáci se takovým aktivitám nebrání. Jednou z nich byla akce, která se nazývá Lesní pedagogika. Tento projekt a hlavně jeho náplň je veskrze velice prostá. Jejím účelem je seznámit děti (a vlastně i dospělé) se životem v lese. Všichni účastníci se během několika hodin dozví velké množství informací o lese, životě v něm, zvířatech, která zde přebývají, a vůbec o všem, co s ním souvisí.
Žáci naší školy se společně s vyučujícími vydali do Potštátu – Heřmanek, kde na ně čekali erudovaní lesníci, kteří jsou v každodenním kontaktu s lesem. Na poučnou exkurzi se tentokrát vydali žáci šesté a deváté třídy. Lesníci je postupně seznámili se zvířaty, která lze v této části lesa spatřit, se způsobem péče o ně v době velkých mrazů a také se stylem lesního hospodaření. Formou her si děti mohli například vyzkoušet, jak se cítí rys a jeho kořist, pro drobné ptactvo připravili semínkovou kouli, mohli si osahat kožešinu z lišky nebo jezevce a také si potěžkat paroží ze statného jelena.
I když se v den naší návštěvy neustále měnilo počasí, tak lze jednoznačně říci, že se celá akce náramně podařila. Dík patří především paní učitelce Michalcové, která měla celou akci pod patronátem a vlastně i její zásluhou jsme mohli pohlédnout na život v lese také trochu jinak než jen prostřednictvím popsaných stránek v učebnicích přírodopisu nebo prvouky.

Mgr. Jan Řezníček

Lesní pedagogika Lesní pedagogika