Lesní pedagogika - 1. stupeň

20.02.2017

Lesní pedagogika - 1. stupeň

V úterý 14. února a ve čtvrtek 16. února jsme s dětmi nezasedli jako každý den do lavic, ale vypravili se na polesí VLS Potštát, kde pro nás skupina lesníků pod vedením  Bc Romany Klevarové připravila zajímavý program.
Nejprve jsme autobusem zastavili u obůrky divokých prasat, kde nám byla představena jejich jména. V dáli jsme mohli vidět obrovského kance, který se k nám naštěstí nepřiblížil, prý se bál.
Poté nás lesníci navedli k lovecké chatě Heřmánky, kde dále pokračoval náš program. Každá skupinka, pod vedením jednoho z lesníků, měla možnost si vyrobit vlastní lojové koule pro ptáčky, zahrát spoustu zajímavých her a soutěží. Dokonce jsme mohli navštívit oboru pro vysokou zvěř a donést zvířátkům krmení. Děti byly skvěle připraveny a samotné krmení si velmi užily. Bohužel se nám nepovedlo žádnou vysokou zpozorovat. Během programu jsme se dozvěděli spoustu zajímavých informací. Například o zajímavostech života krále našich lesů – jelena. Mohli jsme si jelení parohy potěžkat, vyzkoušet ostrost zubů divokého prasete, pohladit si staženou lišku nebo jezevce, či nahlédnout do mordy srnce.
Při procházce oborou se nedalo nevšimnout „bobků“ žijící zvěře. Jedna ze zajímavostí, kterou nám lesník Honza řekl je, že lze rozeznat samičí od samčích, což si určitě zapamatovaly všechny děti. Během obchůzky obory nám lesníci vyprávěli příhody, které tam zažívají s bobry, ukázali nám ohryzané stromy, mohli jsme si vylézt na tzv. „záskok“, kudy se zvěř dostává do obory atd. Nejvíce děti bavily hry. Každý z lesníků měl připravené jiné, a tak si každá skupinka odnesla něco nového. Hráli se hry „na prasátka“, „rys a srnčí“, „bludiště“ a „jestřáb“.
Na závěr celého programu se s námi lesníci rozloučili a rozdali upomínkové klíčenky. Cesta autobusem zpátky do školy několik dětí uspala. Ostatní byli tak plní dojmů, že si měli neustále co povídat. Pokud by tato akce zajímala i rodiče mohou se 10. června sami s dětmi zajet podívat k chatě Heřmánky, kde bude připravený program pro děti, bude tam vojenská policie se psy, lesníci, myslivci a různé trofeje. Lesu zdar!

Kateřina Zapletalová

Lesní pedagogika - 1. stupeň Lesní pedagogika - 1. stupeň Lesní pedagogika - 1. stupeň Lesní pedagogika - 1. stupeň Lesní pedagogika - 1. stupeň