Čištění řeky Bystřice

16.05.2016

Čištění řeky Bystřice

Letošní zima byla na naše poměry poměrně teplejší, než tomu bývalo dříve, zato jaro po brzkém startu přírodu zase zpomalilo. Nicméně všechno kvete, zelená se, ale po zimě je v obci také docela nepořádek, tráva už začala růst strašně rychle atd. Mnoho toho u nás uklidí zaměstnanci obecního úřadu se svou technikou. V posledních letech se do úklidu obce zapojili i pracovníci z úřadu práce na tzv. veřejně prospěšné práce, ale letos máme naplněny sotva poloviční stavy oproti naší potřebě a našim požadavkům.
       Proto jsme již v minulých letech přivítali, když se do čištění obce zapojili žáci Základní školy v Hlubočkách v rámci své ekologické výuky, a to v rámci koordinované akce mikroregionu Bystřička. Tato akce je zaměřena na vyčištění toku a břehů Bystřičky a spolupracujeme na ní s Velkou Bystřicí a Bystrovany, ale do akce se zapojují i další obce. Žáky od 5. ročníku jsme ve spolupráci s pedagogy ZŠ a pracovníků OÚ rozdělili do mnoha skupin, které si rozdělily území obce od Mariánského Údolí až po Duklu. Hlavní směr po toku Bystřičky byl zachován. Na něm pracovaly největší děti společně s hasiči a obecní policií, menší děti potom čistily ostatní plochy. Do oběda se tak ve čtvrtek 12. 5. 2016 objevila po celé obci řada plastových pytlů naplněná nejrůznějším harampádím, který jsou naši spoluobčané schopni pohodit po obci namísto toho, aby ho vyhodili do popelnic a kontejnerů při řádném sběru.
     Takže děkujeme zejména Základní škole v Hlubočkách a jejím žákům i učitelkám, hasičům i obecní policii za užitečnou brigádu, která pomohla vyčistit obec od odpadků. Naše poděkování patří i pracovníkům Povodí Moravy, kteří naše malé brigádníky vybavili pro práci pracovními rukavicemi, sběrovými pytli a drobným občerstvením. V této pro obec záslužné práci hodláme pokračovat i v příštích letech. Na všech obyvatelích i návštěvnících obce ale je, aby naši malí pomocníci měli co nejméně práce.

Ing. Antonín Plíska, místostarosta
Věra Bombíková, DiS, referentka SMV OÚ Hlubočky