Čištění řeky Bystřice a obce Hlubočky

Čištění řeky Bystřice a obce Hlubočky

O letošním termínu čištění řeky Bystřice a naší obce rozhodla vyšší moc. Organizací ČEZ nám bylo sděleno, že ve čtvrtek 31. května nepůjde elektrický proud právě v lokalitách, kde se nachází obě naše pracoviště. Vše jsme zkoordinovali také s obecním úřadem, obecní policií a hasiči.
Zástupci všech zúčastněných stran se pak sešli na školním dvoře ve vsi, aby po nástupu žáků vyslechli krátký proslov paní místostarostky Stloukalové a vstřebali poslední pokyny z úst zástupkyně ředitelky školy Morkesové. Po trojím mohutném „hurá" se žáci s pedagogickými pracovníky, obecními policisty, hasiči a pracovníky obecního úřadu vydali po předem určených trasách. Na elokovaném pracovišti na Dukle bylo vše v režii pedagogických pracovnic 1. stupně.
A co se tedy čistilo? S rukavicemi na rukou a připravenými pytli se děti z 1. – 4. třídy pohybovaly především v prostoru sídliště Dukla, páťáci se vydali do Podlesí, šesťáci do sídliště Mariánské Údolí, sedmáky jste mohli potkat v chatovišti Suchý Žleb, osmička šla podél řeky Bystřice zhruba od obecního úřadu do Dukly a nejstarší – deváťáci – se vypravili do okolí zdravotního střediska a vraceli se zpět Mariánským Údolím.
Jako obvykle se nasbíralo plno odpadků, které pak druhý den odvážela auta obecního úřadu. Kolem poledne byla akce ukončena a sběrači dostali za svou práci malou sladkou odměnu. Domů pak odcházeli s pocitem dobře vykonané práce a vědomím, že přispěli nemalým dílem k lepšímu vzhledu obce. A snad to pro ně bude ponaučením, že odpadky se nehážou na zem, ale do odpadkových nádob.

Mgr. Jarmila Morkesová

Nárůst odpadu a jeho nežádoucí dopady na životní prostředí jsou čím dál častěji diskutovaným tématem. Co pro zlepšení a zachování přírody mohou udělat učitelé a žáci ZŠ Hlubočky? S položením této otázky a ve spolupráci s obcí Hlubočky jsme se rozhodli vyrazit do ulic a přiložit ruku k dílu v rámci akce Čištění Bystřičky. Dne 31. 5. 2018 se i žáci z Dukly vydali „poprat se" s návalem odpadků a nežádoucích předmětů v přírodě. A že toho nebylo málo! Koberce, deky, plastové láhve a další předměty, nad kterými žáci pořádně kroutili hlavami. Vše, co bylo v našich silách, jsme naházeli do pytle a s dobrým pocitem můžeme říci, že je naše okolí Bystřičky zase o něco čistější a krásnější. A co si z toho odneseme? No přece to, že i náš malý krůček k čistějšímu okolí, může znamenat velký krok pro naši čistější planetu.

Mgr. Vendula Tomanová